Skip to main content.

31.01.2013 15:45 - V roce 2013 přijedou nová a modernizovaná vozidla za 6 miliard korun

30.1.2013 - 10:34

Rozsáhlá modernizace vozidlového parku Českých drah bude pokračovat také v roce 2013. Lze očekávat nasazení více než 150 nových a modernizovaných vozů (včetně vozů elektrických a motorových jednotek) v celkové hodnotě kolem 6 miliard Kč. Regionální dopravě budou dominovat zcela nové jednotky RegioPanter a RegioShark. Dálková doprava získá další modernizované vozy. Jejich dodávky se oproti roku 2012 zdvojnásobí.

Modernizace vozidlového parku regionální dopravy se výrazným způsobem posune v kvalitě vozidel. Přibližně 90 % všech vozů pro regionální linky, které budou dodávané v roce 2013, bude patřit zcela novým elektrickým a motorovým jednotkám. Podíl modernizovaných vlaků tak klesne přibližně na jednu desetinu (v roce 2012 činil podíl modernizovaných vozů cca 2/3 oproti 1/3 nových).

Nejvíce nových vozidel bude patřit do rodiny elektrických nízkopodlažních jednotek RegioPanter a nízkopodlažních motorových jednotek RegioShark. Zařazeny budou do provozu v Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Olomouckém a Zlínském kraji.

Dokončeny budou také dodávky jednotek CityElefant pro Moravskoslezský kraj a Regio-Shuttle RS 1 pro Liberecký kraj. Dobíhat budou i některé projekty modernizace, např. motorových vozů řady 842 nebo řídicích vozů pro klasické soupravy řady Bfhpvee295 (označované také jako řada 961, resp. s přezdívkou „sysel“).

Nová vozidla nabízejí cestujícím moderní světlý a přehledný interiér, nízkopodlažní uspořádání, bezbariérový přístup včetně WC, moderní audiovizuální informační systém, dveře snadno ovládané prostřednictvím tlačítek a za jízdy bezpečnostně blokované. Prostory jsou klimatizované a cestující mají u vybraných míst také elektrické zásuvky 230 V pro napájení drobné elektroniky, např. notebooků nebo mobilních telefonů. Soupravy RegioPanter a RegioShark jsou vybaveny WiFi připojením k internetu.

Zrychlí se modernizace dálkových vlaků

U dálkových vlaků bude pokračovat modernizace vhodných typů vozů pro rychlost 160, případně 140 km/h. Oproti roku 2012 se modernizace těchto vozů zrychlí. Do provozu by jich mělo být uvedeno přibližně 2x více než v předchozím roce. Bude dokončena modernizace restauračních vozů WRmee816, dodávkou přibližně tří desítek vozů bude pokračovat modernizace bezbariérových rychlíkových vozů řady Bbdgmee236 a očekává se zahájení dodávek také u prvních modernizovaných vozů typu Bmpee (dodavatel Pars nova) a ABpee (dodavatel PESA).

Modernizované vozy nabídnou cestujícím nové sedačky, klimatizovaný interiér, elektrické zásuvky 230 V pro napájení drobné elektroniky cestujících. Dosazena jsou nová WC s uzavřeným systémem. Vozy dostávají i nové posuvné dveře, které jsou za jízdy blokované. Modernizované vozy jsou nově vybaveny také pro tzv. zjednodušenou přepravu jízdních kol.        

Modernizace souprav pro dálkovou dopravu bude pokračovat také v roce 2014, kdy budou uvedeny do provozu zcela nové jednotky Viaggio Comfort od společnosti Siemens, známé jako railjet. Jedná se o moderní vysokorychlostní vlaky, které nabídnou nejvyšší kvalitu cestování na českých tratích. Od prosince 2014 budou nasazeny na linku Praha – Brno – Vídeň – Graz v kooperaci s rakouskými železnicemi ÖBB.

Kompletní výpis tiskových zpráv… | Bookmark and Share

Další tiskové zprávy:

15.06. Výstava železničních modelů a kolejišť v Trutnově
03.02. České dráhy nabídnou v únoru 10% slevu při nákupu jízdenek na eShopu ČD
03.02. České dráhy přepravily o 3 miliony cestujících více, celkem jejich služeb využilo 169 milionů zákazn
03.02. ČD obnoví provoz vlaků z Dolní Lipky do Hanušovic a Mlýnického Dvora, reagují tak na objednávku Pard
31.01. Kvůli munici z II. světové války hrozí omezení vlakového provozu v Pardubicích
31.01. České dráhy rekordně rozšířily stav bezbariérových vozidel, v roce 2012 jich přibylo 83
31.01. On-line objednávky gastronomických služeb v SC Pendolino
31.01. Prvních 1 000 jízdenek prodaných přes chytré telefony
21.11. Zvláštní vlak z Českých Budějovic dopraví zájemce na adventní koncert lovecké hudby
21.11. Novinky ve vlakovém jízdním řádu pro rok 2013 v Kraji Vysočina, nasazení vozů Regio-Shuttle RS1
21.11. „Vánoční kometa“ opět zamíří z Ústí nad Labem do Drážďan
16.11. Cestujete se zvířátkem? Nejjednodušší je to s ČD
16.11. Jeďte Pendolinem na Moravu, můžete vyhrát vstupenky na fotbal Česko - Slovensko
16.11. Tři čtvrtiny vozíčkářů jsou spokojeny se službami ČD, nejčastěji žádají další bezbariérové vozy
16.11. České dráhy získaly cenu za využívání elektronických aukcí
16.11. České dráhy nabízejí pomoc cestujícím mezi Prahou a Ostravou
30.10. BORCAD nominován finalistou Swedish Steel Prize
28.09. Posilové D1 Expressy vyjedou příští čtvrtek
28.09. Na východ Čech míří nejmodernější český vlak RegioPanter ze Škody Transportation
17.07. České dráhy mají zajištěnu údržbu vozidel na další 4 roky, veřejné soutěže snížily náklady o cca 1,2