Skip to main content.

31.01.2013 15:44 - České dráhy rekordně rozšířily stav bezbariérových vozidel, v roce 2012 jich přibylo 83

23.1.2013 - 11:30

České dráhy v roce 2012 rozšířily svůj vozidlový park o rekordní počet nových bezbariérových souprav a vozů. Přibylo jich 83. Díky tomu se flotila bezbariérových vozů a ucelených souprav Českých drah rozrostla na celkem 537 kusů. Moderní bezbariérové vozy vznikají jak přestavbou starších, dosud zcela bariérových vozidel, tak dodávkou úplně nových souprav. Více bezbariérových vozidel slouží v dálkové i regionální dopravě. Díky tomu v jízdním řádu 2013 přibyly například dvě nové rychlíkové bezbariérové linky. 

„Nejvíce nových bezbariérových vozidel bylo zavedeno v regionální dopravě. Vedle jednotek Regionova, které vznikají přestavbou starších bariérových motorových vozů, jsme do provozu uvedli i větší množství úplně nových vozidel,“ upozorňuje ředitel odboru kolejových vozidel Rostislav Novák. V této souvislosti vyjmenoval i příklady zcela nových vlaků: „V Libereckém kraji jsme loni doplnili počet motorových vozů RegioShuttle RS 1 z berlínského závodu společnosti Stadler. Obdobný typ rozšířil možnosti cestování vozíčkářům také na Vysočině. Do zkušebního provozu jsme pak uvedli další vozidla z rodiny RegioPanter a RegioShark. Jejich dodávka bude pokračovat také v letošním roce.“

Také do dálkové dopravy míří nové vozy bez bariér

Více bezbariérových vozů dostala i dálková doprava. Po řídicích vozech pro motorové rychlíky, které zpřístupnily cestování vozíčkářům na méně významných rychlíkových a spěšných linkách např. z Kolína do České Lípy a Varnsdorfu nebo do Trutnova, přibyl další typ bezbariérových řídicích vozů. „Jsou to vozy pro klasické soupravy s lokomotivou. Nasadili jsme je na rychlíky z Ústí nad Labem do Nymburka nebo na velmi frekventovanou trasu z Olomouce přes Přerov, Otrokovice do Břeclavi a Brna,“ připomenul Rostislav Novák. Vedle rychlíků se používají i na mnoha regionálních spojích ve východních Čechách, na Plzeňsku nebo mezi Přerovem a Břeclaví.

Do provozu byly uvedeny také první modernizované bezbariérové rychlíkové vozy, které slouží cestujícím od konce 80. let a dnes již ani vozíčkářům neposkytují očekávaný komfort. „Prvních 15 vozů jsme převzali v loňském roce a vozíčkářům nabízejí například nový klimatizovaný oddíl, jsou vybaveny novým typem plošiny pro nástup nebo uzavřeným systémem WC. Na přání vozíčkářů jsme přistoupili ještě k některým dodatečným úpravám, aby vozy lépe vyhovovaly našim zákazníkům,“ řekl Rostislav Novák. 

České dráhy, a jejich předchůdce Československé státní dráhy (ČSD), patří k průkopníkům bezbariérového cestování v České republice. Jako první dopravní firma v tehdejším Československu nakoupila již v roce 1988 velký počet bezbariérových vozidel, více než stovku speciálních vagónů s upraveným oddílem a WC pro vozíčkáře. Část vozů byla navíc vybavena speciální zdvihací plošinou pro snadný nástup vozíčkářů. Od roku 1991 zveřejňují také informace o bezbariérových spojích přímo v jízdních řádech. Od přelomu 80. a 90. let neustále pokračují v odstraňování bariér při cestování vozíčkářů. V posledních letech uvedly do provozu více než 300 nových bezbariérových vozidel pro regionální i dálkové spoje. V letošním a příštím roce budou do provozu uvedeny další desítky nových bezbariérových vlaků pro regionální i dálkovou dopravu např. RegioPantery, RegioSharky nebo zcela nové vysokorychlostní vlaky railjet.

Kompletní výpis tiskových zpráv… | Bookmark and Share

Další tiskové zprávy:

15.06. Výstava železničních modelů a kolejišť v Trutnově
03.02. České dráhy nabídnou v únoru 10% slevu při nákupu jízdenek na eShopu ČD
03.02. České dráhy přepravily o 3 miliony cestujících více, celkem jejich služeb využilo 169 milionů zákazn
03.02. ČD obnoví provoz vlaků z Dolní Lipky do Hanušovic a Mlýnického Dvora, reagují tak na objednávku Pard
31.01. V roce 2013 přijedou nová a modernizovaná vozidla za 6 miliard korun
31.01. Kvůli munici z II. světové války hrozí omezení vlakového provozu v Pardubicích
31.01. On-line objednávky gastronomických služeb v SC Pendolino
31.01. Prvních 1 000 jízdenek prodaných přes chytré telefony
21.11. Zvláštní vlak z Českých Budějovic dopraví zájemce na adventní koncert lovecké hudby
21.11. Novinky ve vlakovém jízdním řádu pro rok 2013 v Kraji Vysočina, nasazení vozů Regio-Shuttle RS1
21.11. „Vánoční kometa“ opět zamíří z Ústí nad Labem do Drážďan
16.11. Cestujete se zvířátkem? Nejjednodušší je to s ČD
16.11. Jeďte Pendolinem na Moravu, můžete vyhrát vstupenky na fotbal Česko - Slovensko
16.11. Tři čtvrtiny vozíčkářů jsou spokojeny se službami ČD, nejčastěji žádají další bezbariérové vozy
16.11. České dráhy získaly cenu za využívání elektronických aukcí
16.11. České dráhy nabízejí pomoc cestujícím mezi Prahou a Ostravou
30.10. BORCAD nominován finalistou Swedish Steel Prize
28.09. Posilové D1 Expressy vyjedou příští čtvrtek
28.09. Na východ Čech míří nejmodernější český vlak RegioPanter ze Škody Transportation
17.07. České dráhy mají zajištěnu údržbu vozidel na další 4 roky, veřejné soutěže snížily náklady o cca 1,2