Skip to main content.

02.01.2012 21:35 - České dráhy v roce 2012: více nových souprav a širší nabídka služeb

28.12.2011 - 13:05

Cestování s Českými drahami bude v roce 2012 opět pohodlnější. Do provozu bude uvedeno několik desítek zcela nových regionálních vozů a jednotek, rozvíjí se modernizace vozů pro dálkovou dopravu a rozšíří se i nabídka spojů pro přepravu vozíčkářů a cestujících s jízdními koly. Do souprav Pendolino bude zavedeno bezdrátové připojení k internetu (WiFi) a elektrické zásuvky 230 V 50 Hz pro napájení drobné elektroniky cestujících, např. notebooků nebo mobilních telefonů, se významně rozšíří také v regionálních vlacích.   

Významné změny v kvalitě cestování v roce 2012 zaznamenají cestující především v regionální dopravě. Do provozu budou uváděny nové vozy a soupravy, které jsou bezbariérové, vybavené WC s uzavřeným systémem, které lze využívat také ve stanicích, s moderním klimatizovaným interiérem, který nabízí také rozšířené možnosti pro přepravu kočárků a jízdních kol. Součástí výbavy těchto vozidel je také moderní informační systém nebo elektrické zásuvky 230 V 50 Hz pro napájení drobné elektroniky cestujících, např. notebooků nebo mobilních telefonů.

Do začátku února bude uvedena do provozu kompletní dodávka nových motorových vozů RegioShuttle RS1 od švýcarské společnosti Stadler v Libereckém kraji a do léta bude uvedeno do provozu 17 obdobných vozů v kraji Vysočina. Na tratích Praha – Benešov u Prahy a Ostrava – Mosty u Jablunkova v Moravskoslezském kraji budou uvedeny do dovozu další soupravy CityElefant, které na těchto tratích nahradí starší typy souprav. V druhé polovině roku předpokládáme zahájení provozu také prvních nových elektrických jednotek RegioPanter od české společnosti Škoda Transportation a motorových souprav LINK od polské firmy PESA.   

Do provozu budou uváděny také další modernizované soupravy, například jednotky Regionova na tratích Praha – Dobříš, Kutná Hora – Zruč nad Sázavou nebo na tratích v Moravskoslezském kraji. Nové řídicí vozy budou uváděny do provozu na tratích Pardubického, Olomouckého, Ústeckého, Zlínského a Jihomoravského kraje, například na trati Olomouc – Přerov – Otrokovice – Břeclav.

V dálkové dopravě bude do provozu uvedeno několik desítek revitalizovaných vozů v běžných rychlíkových soupravách na různých tratích po celé České republice. Do provozu budou postupně uváděny také modernizované restaurační vozy. S jejich modernizací souvisí také plánované vylepšení gastronomických služeb ve vlacích Českých drah v průběhu roku 2012.

V expresech a rychlících se začnou v roce 2012 objevovat také první modernizované vozy pro přepravu vozíčkářů a cestujících s jízdními koly. Vozíčkářům mimo jiné nabídnou nové klimatizované prostory, WC s uzavřeným systémem a moderní plošiny pro nástup do vozů. České dráhy v roce 2012 významně rozšiřují nabídku bezbariérových spojů a spojů pro přepravu cyklistů. Počet bezbariérových spojů v Jízdním řádu 2012 je 3 237, to je o 675 vlaků více oproti předchozímu roku. Počet spojů, které nabízejí služby související s cestováním cyklistů, např. úschovu během přepravy nebo jako spoluzavazadlo vzrost na 5 816 , stoupl tedy o 587 vlaků.

Vlakové soupravy nabídnou i další nové služby. Rozšiřuje se počet spojů, ve kterých mají cestující k dispozici elektrické zásuvky 230 V 50 Hz pro napájení drobné elektroniky cestujících. Od začátku roku mají být k dispozici i ve druhé třídě všech souprav Pendolino. S novými vozidly se významně rozšíří také do regionální dopravy. Úplnou novinkou ve vlacích Českých drah bude bezdrátové připojení k internetu (WiFi). Během prvního půl roku 2012 předpokládáme zavedení této služby ve všech spojích SC Pendolino.

Kompletní výpis tiskových zpráv… | Bookmark and Share

Další tiskové zprávy:

03.02. České dráhy nabídnou v únoru 10% slevu při nákupu jízdenek na eShopu ČD
03.02. České dráhy přepravily o 3 miliony cestujících více, celkem jejich služeb využilo 169 milionů zákazn
03.02. ČD obnoví provoz vlaků z Dolní Lipky do Hanušovic a Mlýnického Dvora, reagují tak na objednávku Pard
31.01. V roce 2013 přijedou nová a modernizovaná vozidla za 6 miliard korun
31.01. Kvůli munici z II. světové války hrozí omezení vlakového provozu v Pardubicích
31.01. České dráhy rekordně rozšířily stav bezbariérových vozidel, v roce 2012 jich přibylo 83
31.01. On-line objednávky gastronomických služeb v SC Pendolino
31.01. Prvních 1 000 jízdenek prodaných přes chytré telefony
21.11. Zvláštní vlak z Českých Budějovic dopraví zájemce na adventní koncert lovecké hudby
21.11. Novinky ve vlakovém jízdním řádu pro rok 2013 v Kraji Vysočina, nasazení vozů Regio-Shuttle RS1
21.11. „Vánoční kometa“ opět zamíří z Ústí nad Labem do Drážďan
16.11. Cestujete se zvířátkem? Nejjednodušší je to s ČD
16.11. Jeďte Pendolinem na Moravu, můžete vyhrát vstupenky na fotbal Česko - Slovensko
16.11. Tři čtvrtiny vozíčkářů jsou spokojeny se službami ČD, nejčastěji žádají další bezbariérové vozy
16.11. České dráhy získaly cenu za využívání elektronických aukcí
16.11. České dráhy nabízejí pomoc cestujícím mezi Prahou a Ostravou
30.10. BORCAD nominován finalistou Swedish Steel Prize
28.09. Posilové D1 Expressy vyjedou příští čtvrtek
28.09. Na východ Čech míří nejmodernější český vlak RegioPanter ze Škody Transportation
17.07. České dráhy mají zajištěnu údržbu vozidel na další 4 roky, veřejné soutěže snížily náklady o cca 1,2