Skip to main content.

Transplzeňský penězovod

V minulých týdnech podepsal stát i všechny kraje desetileté smlouvy s Českými Drahami. Zpráva by asi prošla bez povšimnutí, nebýt humbuku vyvolaného Radimem Jančurou.

Vydáno 08.12.2009 10:22 | Rubrika Publicistika | Autorem je Externi autor. | Bookmark and Share

Ale nechme Radima Radimem - mnohem zajímavější jsou důvody, proč jeho RegioJet a další zájemci (Arriva/Vogtlandbahn, RegioJet, Viamont) nemohly dostat větší kus koláče, než jen jednu jedinou trať. Mimochodem když už vznikla možnost, že by se ne-ČD dopravci dostali k většímu množství tratí, muselo se to co nejrychleji zatrhnout.

Jedna vysvětlovací úrovni zůstává konzervativní a spokojí se s konstatováním, že takto se umožní zachování drážního dogmatu číslo jedna ve znění "vždycky se to tak dělalo", respektive "nikdy se to tak nedělalo". A to jak ve formě "pohodlí" na úřadech, že se mohou vlaky objednávat stejně, jako dosud, tak se dá železnice politicky využívat jako hladová zeď - prostředek pro umělé udržení zaměstnanosti, ať to stojí, co to stojí.

S vysvětleními na této úrovni se spokojil autor tohoto článku, který jinak pěkně vysvětluje pozadí toho, proč český stát a kraje v posledních týdnech projevily tak nevídanou agilitu, srovnatelnou snad jenom s domlouváním termínu předčasných voleb.

Nicméně nabízí se i jiné důvody. Stačí si uvědomit, že prakticky všechny velké zakázky ČD za posledních osm let byly zadány plzeňské Škodovce, nebo jejím dceřinným firmám. Do toho zapadá i mnohokrát ohlášený a nenaplněný nákup stovky ojetých rychlíkových vagónů z Německa - repase by se odehrávala v Německu a vlastníci Škodovky by tak přišli zkrátka.

Škodovka velmi podivným způsobem ovládla i obměnu pražského tramvajového vozového parku - ve zkratce: Praha si ve VÚKV (dceřince Škody Plzeň) objednala výzkum, zda je proveditelná tramvaj zatím ve světě nevídaných parametrů. Po zhruba roce byl výzkum ukončen s výsledkem, že takové vozidlo je možné vyrobit. Krátce na to bylo zadáno výběrové řízení na dvacet takových tramvají (s opcí na dalších 230) s termínem podání nabídek tři měsíce po vyhlášení. Podmínky pochopitelně splnila jediná firma, u které pak Praha rovnou objednala 250 ks, přestože prototyp vyjel až o dva roky později a dosud není schválen. (V tomto je příběh Škody 15T až moc podobný příběhu RT6).

Před nedávnem též Škodovka ohlásila projekty vozidel, které v její nabídce chyběly - jednopodlažních elektrických a dieselových jednotel (podrobnosti, aktualizace posouvající blíž k realitě). Díky desetiletým smlouvám s kraji teď může dopravce - ČD požádat o peníze z ROPů na nová vozidla. U koho je asi objedná?

Tady se nabízí argument, že je vhodné podporovat český průmysl. Nabízí se dva protiargumenty: jeden, pro který by určitě sáhli sáhli libertariáni - že cílená podpora průmyslu je vždy špatná. Protekcionista s otevřenýma očima by si vzpomněl na něco jiného: v Česku takový druhý výrobce byl a dokonce potřebná vozidla mohl z fleku vyrábět už před pěti lety! Dokonce jich v blízkém oboru pro českého provozovatele nemálo vyrobil - teď zajišťují provoz na pražské trase metra C. Jedná se o dnes již nevyrábějící firmu SKV Zličín. Ta zřejmě doplatila na nepravého vlastníka - od vystřídání vládců pražského magistrátu za dodnes sloužícího Pavla Béma (a přeneseně jeho "přítele" Romana Janouška, napojeného opět na Appian).

Takto má Appian se 100 % anonymních vlastníků zamluvených 100 000 000 000 Kč. Ovšem proč tomu politici takto nahrávají? Odpověď nabízí spekulační blog Jiřího Hlavenky. Nevýhodné zakázky ČD na marketing tomu do tohoto konceptu zcela zapadají. S tou drobnou obměnou, že politici skrz svůj vliv na chod ČD potřebné peníze na svou reklamu spřáteleným "podnikatelům" (spíš by se slušelo říct mafiánům) přihrají opět z peněz daňových poplatníků. Za pozornost stojí fakt, že největší z těchto smluv byla uzavřena opět s firmou pana Janouška, který má s výše zmíněným Appianem.

Ještě k Appianu: přestože jsou jeho vlastníci tajnější, než nadřízení Jamese Bonda, přesto nitky vedou jedním směrem. Tomu nasvědčují i indicie z české energetiky, jmenovitě privatizace MUS, vznik superČezu, styl objednávání Čezu u Škody Power, ne nepodobný stylu objednávání ČD u Škody Transportation a nadstandardní vztahy politiků s lidmi těchto finančních skupin - počínaje Milošem Zemanem přes Vladimíra Špidlu, Milana Urbana, Aleše Řebíčka a konče u Mirka Topolánka. Ano, téhož Topolánka, co před pár týdny brojil proti privatizaci základních organizací ODS místními podnikateli. Na celostátní úrovni to podle něj asi nevadí. ČSSD je ve hře namočená zhruba stejně, stačí si připomenout, kdo že to podepsal těch 13 nedávných desetiletých smluv. Iniciátor TOP09 a velký orální bojovník za úspory v rozpočtu a proti korupci Miroslav Kalousek tomu dva roky nečinně přihlížel z křesla ministra financí, taktéž jeho předpředchůdce Bohuslav Sobotka.

Praktiky Microsoftu jsou oproti tomu křišťálově čisté a z takto vzniklých penězovodů ve srovnání s výše uvedenými pouze kape.


PS: Která z kandidujících stran do voleb za půl roku bude dost schopná, vlivná a slušná zároveň, aby tenhle augiášův chlív vymetla a zúčastněné vykázala do hranic normálního podnikání?

Autorem toho článku je David Jaša a tento článek je s jeho laskavým svolením převzatý z jeho blogu na serveru ABClinuxu.cz.

Vydáno 08.12.2009 10:22 | Rubrika Publicistika | Autorem je Externi autor. | Bookmark and Share

Související články:

Království železnic z pohledu návštěvníka 21.10.2009
RailNews.cz startuje... 11.05.2009

Názory čtenářů k tomuto článku:

Jen přihlášení a registrovaní čtenáři mohou vkládat příspěvky.